پشتیبانی محصولات و رزرو وقت مشاوره با دکتر سروش افشار

۶گام و روش طلایی جدید مطالعه زیست شناسی در کنکور

۶گام و روش طلایی جدید مطالعه زیست شناسی در کنکور

چگونه میتوان در زیست شناسی به درصد بالا رسید؟

آیا برای موفقیت در زیست حتما نیاز به کلاس رفتن داریم؟

برای شروع مطالعه زیست شناسی به چه چیزهایی نیاز داریم؟

روش و استراتژی کلی مطالعه چگونه باید باشد؟

 

درورد بر کنکوریهای عزیز۹۵٫ زیست شناسی مهم ترین درس رشته ی تجربی است که درصد بالا در این درس یعنی تضمین قبولی شما در رشته های پزشکی ،دندانپزشکی و داروسازی. بنابراین اهمیت و ارزش این درس انچنان مهم است که رتبه های برتر کنکور در سالهای گذشته اذعان داشته اند که ده ها بار زیست شناسی را مطالعه کرده و تست زنی نموده اند.

اما نکته اینجاست که در چند سال اخیر شاهد سوالات سخت و بعضا بسیار سخت و مفهومی در این درس بوده ایم و طراحان بی رحمانه یکه تازی میکنند. سطح سوالات، خصوصا در کنکور ۹۵ تا جایی پیش رفت که حتی یکی دو سوال زیست شناسی با اطلاعات یک دانشجوی پزشکی پاسخ داده میشد!

این حجم رقابت و این سوالات ایجاب میکند که از ابتدای شروع مطالعه این درس حتما یک روش درست ، تجربه شده و اصولی را پیش بگیریم و تا اخر و با اطمینان از آن استفاده کنیم .

در ادامه گام به گام نحوه مطالعه این درس را طبق اخرین روشهای بروزرسانی شده بررسی خواهیم کرد.

برای شروع به چه کتابهایی نیاز داریم؟

درابتدا سه کتاب درسی سالهای دوم ، سوم و چهارم را که مهمترین منابع کنکوری شما نیز هستند باید همراه خود داشته باشید. دقت کنید هروقت قصد مطالعه زیست را دارید باید حتما سه کتاب را در کنار خود داشته باشید تا زمانیکه به مباحث مشترک در کتابها رسیدید سریعا باهم ترکیب کنید.

بعد از کتاب درسی شما نیاز به یک جزوه یا کتاب کمک اموزشی( نه کتاب تست) دارید. منظور از کتاب کمک اموزشی کتابی است که مباحث را فقط به شما اموزش داده باشد و نکاتی که هنگام مطالعه از چشم شما دور مانده اند به شما نشان دهد.

پس جزوه یا کتاب کمک اموزشی نباید شامل تست باشد و باید تنها نکات و متن کتاب را به شما اموزش دهد. میتوانید بهترین جزوه ها و یا کتاب ها را که اینروزها در دسترس هستند تهیه کنید .

اخرین چیزی که به آن نیاز دارید یک منبع غنی تست زنی به سبک جدید تست های کنکوری است . این منبع باید تمام تست های سراسری و تالیفی جدید را شامل شود و حتی بهتر است تست های ازمونهای ازمایشی را نیز داشته باشد تا خیال شما بابت اینکه همه ی تست ها را در اختیار دارید راحت باشد.

تا اینجا شما منابع و امکانات کامل را برای مطالعه دارید و حالا به اموزش مطالعه میپردازیم.

چگونه و از کجا شروع کنیم؟۶ گام طلایی :

گام اول : ابتدا مبحثی را که میخواهید مطالعه کنید ،انتخاب کنید و با دقت متن کتاب را بخوانید.

در زیست شناسی تک تک کلمات کتاب درسی مهم هستند روی هرکدام از انها تمرکز کنید و سعی کنید تا انجا که میتوانید انها را پیش خود تحلیل و بررسی کنید.

شرط اولیه شما برای مطالعه اینست که کلمه به کلمه کتاب را حفظ باشید!

بله کاملا حفظ! بگذارید برایتان مثالی بزنم! حتما حافظان قرآن کریم را دیده اید! افرادی که کل قرآن را حفظ هستند وقتی از آنها بخواهید فلان صفحه را بخوانند بدون معطلی شروع به قرائت آن صفحه میکنند. یعنی انها حتی شماره صفحات را نیز از برهستند!

شما بعنوان یک دانش اموز تجربی که قصد دارید زیست شناسی را بالا بزنید باید اینگونه باشید و انقدر مرور و تکرار کنید تا وقتی شماره صفحه را به شما گفتند بتوانید ان صفحه را بازگو کنید! کاری سخت اما قابل انجام است!

گام دوم : پس از انکه حداکثر تلاش خود را برای حفظ و درک عمیق مبحث مورد نظر کردید حالا نوبت منبع کمک اموزشی است .کتاب یا جزوه کمکی را باز کرده و نکاتی را که احتمالا به آن کمتر توجه داشته اید مد نظر قرار دهید.

در هر کدام از مراحل بالا باید نکات مهمی را که به نظر شما مهم هستند یادداشت برداری کنید . زیر قید ها خط بکشید و یا با ماژیک انها را برجسته کنید.

گام سوم : در این مرحله سیر مطالعاتی شما به پایان رسیده و باید کیفیت مطالعه خود را سنجش و ارزیابی کنید.

بهترین منبع برای این کار زدن تست های کنکورهای سراسری سالهای اخیر است. اول از همه تست های کنکور را پاسخ دهید! در کتابهای تست کنکوری اول شاهد تست های تالیفی هستیم که به گونه ای تغییر شکل یافته ی تست های کنکور هستند اگر اول تست های تالیفی را بزنید تقریبا سوال کنکور سراسری برایتان روشن میشود و متوجه نمیشوید که ایا کیفیت مطالعه شما مطلوب بوده یانه.

بهتر است اگر خسته نیستید بعد از اتمام مطالعه بلافاصله شروع به تست زنی کنید. میتوانید تعداد محدودی تست انتخاب کنید و انها را بزنید.

حتما دقت کنید که در مرحله اول تست ها را بصورت ازمون و زماندار بزنید.

پس از زدن تست ها از خود درصد بگیرید درصد بالای ۷۰ درصد مطلوبی است .اگر پایین تر از این درصد بودید باید مجددا مراحل بالا را تکرار کنید . وقتی به درصد۷۰ رسیدید به مرحله ی بعدی میرویم.

گام چهارم : در این مرحله پس از مرور سریع مبحث مورد نظر از روی کتاب و جزوه کمک اموزشی به سراغ تست های تالیفی میرویم.در این مرحله بتدریج به یادگیری خود عمق میدهید. سعی کنید تست ها را به چند قسمت تقسیم کرده و در هر نوبت تعدادی از انها را پاسخ دهید.

توجه: مهم تر از یک تست پاسخنامه ان تست است! اگر حتی تستی را بلد بودید بازهم با دقت پاسخنامه انرا بادقت بخوانید!

در این مرحله باید همانند یک کاراگاه ماهر بدنبال نکته جدید باشید. اصلا ازاینکه چیزی را بلد نیستید نگران و ناامید نشوید! به یاد داشته باشید شما تست میزنید تا مطلب جدید بیاموزید وگرنه اگر از مطالبی که میدانید تست بزنید بی فایده خواهد بود!

در این مرحله نیز نکات مهم تستها را به نکات قبلی اضافه کرده و تست های مهم را علامت بزنید تا بعدا انهارا مجددا مرور کنید.

گام پنجم : این مرحله شاید مهمترین مرحله مطالعه زیست شناسی است یعنی  مرور و تکرار کلیه ی چیزهایی است که از یک مبحث خوانده اید . شاید به تسلط رسیدن در یک مبحث اسانتر از حفظ تسلط باشد .

در این مرحله ابتدا مجددا کتاب درسی و کمک اموزشی را خوانده و کلیه ی نکاتی که از کتاب، تست ها و … را یادداشت کرده اید مجددا مرور کنید. تستهایی را که قبلا نشاندار کردید مجددا بزنید و سعی کنید به عمق مطالب پی ببرید.

گام ششم : اخرین گام شما برای تکمیل پروسه مطالعه زیست زدن تست به تعداد ۵۰ عدد و در مدت زمان ۲۷ دقیقه و طبق استاندارد کنکور سراسری است!

فضای شبیه ازمون برای خود درست کنید و اگر درصد شما زیر ۷۰ بود باید مجددا مراحل فوق را تکرار کنید.

سوال : آیا حتما به کلاس خصوصی نیاز داریم؟

هیچ دانش اموزی مسلما نیاز به کلاس خصوصی ندارد. هرکس میتواند با تلاش خودش و با رعایت همین نکات فوق به موفقیت در زیست برسد اما کلاس خصوصی را فقط در یک مورد انتخاب کنید! انهم وقتی بسیار ضعیف هستید و فقط برای مدت محدودی کلاس بروید زیرا بعد از مدتی باید به سطح معمولی برسید و دیگر نیاز به رفتن کلاس ندارید.

باز هم تکرار میکنم : رمز موفقیت در زیست شناسی تکرار و مرور شماست.به هیچ عنوان نگویید مطلب را بلد هستم. این آفت بزرگی است !

حتم داشته باشید اگر نکات ساده و قابل اجرای فوق را رعایت کنید و کمی صبر ،حوصله  و تلاش داشته باشید به درصدهای عالی در زیست خواهید رسید و به ارزوی قبولی در برترین رشته ها و دانشگاهها  خواهید رسید.

 

سید آرش گلستانه ( مشاور کنکور)

امتیاز این مطلب
0
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب دکتر افشار

بدون دیدگاه

Call Now Button